www.hmi.info.pl 🔴🔵

www.hmi.info.pl 🔴🔵

REKUPERACJA | WENTYLACJA

Szczecin | Świeże powietrze w nowych czasach

O jakości powietrza i oddychaniu w domach: w Szczecinie, na Bezrzeczu, w Mierzynie, w Dołujach, w Kurowie, w Kobylance, w Moczyłach, w Siadle Dolnych i Górnym, w Policach, w Stargardzie, w Pilchowie, w Nowym Warpnie, w Gryfinie, w Kołbaskowie, w Jęczydole, w Dobrej, w Grzepnicy

W nowych czasach przyszło nam zmierzyć się z wielką odpowiedzialnością za higienę w domu, w miejscu pracy i w otoczeniu publicznym. Należy przewidywać, że sprawy codziennego funkcjonowania w zakresie zwiększonej wrażliwości na przestrzeganie czystości nie znikną globalnie jeszcze przez jakiś czas. Nie dotyczy to tylko dezynfekcji dłoni i zasłaniania ust czy nosa. Kardynalnym tematem jest odpowiednia jakość i wymiana powietrza. Opracowania naukowe dotyczące ograniczenia emisji koronawirusa poprzez systemy wentylacji są niewystarczające, aby stawiać potwierdzone tezy. Warto jednak zwrócić uwagę na to zagadnienie, kiedy myślimy o zamkniętych pomieszczeniach, takich jak: dom, miejsce pracy, biurowce, punkty handlowe, gastro Podejmując dzisiaj decyzje o wyborze systemów instalacyjnych, w nowej inwestycji lub modernizowanej instalacji, warto pamiętać o istotnych aspektach związanych z prawidłową wentylacją tych pomieszczeń. Należy rozróżnić najczęściej, powszechnie stosowany, podział wentylacji: grawitacyjna oraz mechaniczna. 

Z uwagi na oszczędności eksploatacyjne, skupiamy się często na wyborze energooszczędnej, szczelnej stolarki okiennej i klasycznej wentylacji grawitacyjnej. Przy tej wentylacji, aby otrzymać optymalne warunki jakości powietrza, zapominamy, że okna powinny zawierać nawiewniki, a takie niedopatrzenie to błąd. Omawiane szczeliny w oknach służą po to, aby z zewnątrz do pomieszczeń dostawało się świeże powietrze. Jest ono niefiltrowane, może być zanieczyszczone, np. miejską codziennością. Jego jakość można jednak poprawić, np. poprzez oczyszczacz powietrza. Takie powietrze ma też wadę w sezonie grzewczym, tj. trzeba je podgrzać do oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu względem niskich temperatur za oknem. To podgrzane już powietrze jest usuwane ciągiem kominowym. Taka wentylacja jest szczególnie sprawna w okresie grzewczym, kiedy następuje duża różnica temperatur: między zewnętrzną, a tą w pomieszczeniach. W przypadku ujemnych temperatur na zewnątrz zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach rośnie, ponieważ przy -10°C na zewnątrz, a zapotrzebowaniu na 20°C w pokoju, musimy podnieść temperaturę tego świeżego, nawiewanego powietrza aż o 30°C. Jednocześnie, przy prawidłowej lokalizacji nawiewników w oknach, czujemy w pomieszczeniu komfort świeżego powietrza. Minusem jest fakt, że koszty ogrzewania rosną, a powietrze nie jest filtrowane. 

Co jeszcze uzyskujemy dzięki dobrze działającym nawiewnikom? Niski poziom wilgotności powietrza. Duża wilgotność powietrza przy szczelnych pomieszczeniach skutkuje skraplaniem się wody np. na oknach, wytwarzaniem się nieprzyjemnego zapachu, wirusów i bakterii, wyrastaniem grzyba na ścianach, a w następstwie złym samopoczuciem oraz chorobami. Właśnie dlatego tak istotna jest wymiana powietrza w miejscu zamieszkania lub w pracy. 

Jeśli nie grawitacja, to co?

W drugim przypadku, już coraz powszechniej stosowanym, dzięki wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja) mamy system, który nie potrzebuje już nawiewników w oknach. Możemy spokojnie zaplanować szczelną stolarkę okienną i drzwiową. Dlaczego? Każda taka wentylacja posiada centralę wentylacyjną wyposażoną w wentylatory, rekuperator, czerpnię, wyrzutnię, wraz z kanałami nawiewnymi i wyciągowymi. Cały system musi spełniać warunki techniczne i niezbędny jest do tego projekt z właściwie zaplanowanymi anemostatami, które mają za zadanie mechanicznie nawiewać świeże powietrze i tak też usuwać tzw. brudne powietrze (zużyte). Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie takiej instalacji, wraz z regulacją, to dbanie również o odpowiednio zbilansowane ciśnienie powietrza w domu. 

Jak to działa? 

Dzięki wentylatorom w centrali świeże powietrze z zewnątrz dostaje się czerpnią i trafia na filtry np. wstępny, który zatrzymuje zanieczyszczenia z zewnątrz, zanim jeszcze trafi do pomieszczeń, oraz trafia dalej na filtry w centrali wentylacyjnej o różnej klasie filtracji zanieczyszczeń. Następnie, to przefiltrowane powietrze z zewnątrz, trafia na wymiennik, tzw. rekuperator i tam, w zimie, jest podgrzewane dzięki wymianie parametrów temperatur z powietrza mechanicznie usuwanego z pomieszczeń. W zimie, to usuwane powietrze, ma wyższą temperaturę: taką jak ma ogrzewane pomieszczenie. Ten proces powoduje, że przy niskich temperaturach na zewnątrz do pomieszczenia nie dostaje się już chłodne powietrze o tej niskiej temperaturze, tylko świeże, czyste, „podgrzane” na wstępie nawet o około 20°C. W lato ten wymiennik ciepła jest omijany, ale nadal mamy do czynienia z filtrowanym i oczyszczanym powietrzem. Ważne, że dostajemy powietrze bez zanieczyszczeń. Taki system przepływu powietrza gwarantuje: właściwą higienę czystego powietrza, poprawną wilgotność, oraz niższe koszty ogrzewania, dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza. Te atuty powodują poprawienie skupienia, zdrowszy sen, zmniejszenie ryzyka dostawania się cząsteczek szkodliwych dla zdrowia i ogólnie lepsze samopoczucie.

Co warto dostrzec w wentylacji w dobie COVID-19? 

Filtry: jeśli dzisiaj twierdzenie, że zakładanie maseczki ma służyć ograniczeniu emisji wirusa i zachorowaniu na ostrą niewydolność układu oddechowego, to jeśli zdejmiemy maseczkę w przestrzeni publicznej, w domu, w zamkniętych pomieszczeniach, i chcemy oddychać bezpiecznie, to taka filtracja powietrza w centralach wentylacyjnych spełnia ten sam cel. W sytuacji, kiedy zwiększamy stężenie wirusa w powietrzu w pomieszczeniu, to usuwanie tego zużytego powietrza i nawiewanie świeżego, filtrowanego, dzięki centrali wentylacyjnej i całemu systemowi wentylacji, ma kluczowy skutek dla zwiększenia prawidłowej jakości i higieny powietrza. Zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej to jeden z dodatkowych środków poprawy bezpieczeństwa dla zdrowia, dzięki zwiększonej higienie powietrza, a zdrowy oddech staje się niezmiernie ważny w czasach koronawirusa. 

Ciekawostką dla zagadnienia wentylacji jest również fakt, że korzystanie z pomieszczeń przez każdego użytkownika powoduje, że wytwarzamy dwutlenek węgla (CO2) jako produkt uboczny oddychania, a oddech, to proces w życiu, który dotyczy każdego z nas. Jeśli stężenie dwutlenku węgla (CO2) będzie zbyt duże, to oznacza to dokuczliwości z powodu niedostatecznej ilość świeżego powietrza. Mimo, że mamy ciepło w domu w zimie, lub chłodno latem, będziemy się czuli ospali, słabi i bez energii. Dlatego też tak ważne jest dostarczanie świeżego powietrza i wymiana powietrza, z którego korzystamy w miejscu zamieszkania lub w miejscu pracy. Ważne jest też, by dwutlenku węgla (CO2) nie mylić ze śmiertelnie trującym tlenkiem węgla [CO], potocznie zwanym czadem, który jest produktem ubocznym spalania różnych paliw, np. w kotłach, w tym węgla, gazu.

Wnioski z posiadania prawidłowej wentylacji

W przypadku wentylacji grawitacyjnej nawiewniki w oknach nie filtrują powietrza, więc oddychamy taką jakością powietrza, jaka panuje za oknem i taka wentylacja działa najbardziej prawidłowo tylko w okresie jesienno-zimowym z uwagi na różnice temperatur. W okresie letnim otwieramy, po prostu, okna. W przypadku wentylacji mechanicznej zawsze mamy do czynienia z filtrowaniem powietrza na filtrze wstępnym lub na filtrze centrali, a to powoduje, że oddychamy mniej zanieczyszczonym, czystszym powietrzem i to przez cały rok, ponieważ centrala pracuje 24h przez 365 dni w roku. Takie filtry w centrali wymieniamy najdalej co 180 dni, chyba, że zabrudzą się zanieczyszczeniami wcześniej. Rozważania o zastosowaniu wentylacji mechanicznej staną się dzisiaj, dla każdego z nas, oczywistym działaniem planując nasze inwestycje. Tym bardziej, że nie tylko koszty eksploatacji naszej nieruchomości zmaleją nawet o 30-40%, a to z uwagi na odzysk już wytworzonego ciepła (energii), ale znaczenie ma, przede wszystkim, wysoka jakość i higiena powietrza. To ten argument, dla którego warto przemyśleć inwestycję w wentylację mechaniczną.

Podsumowanie

Wentylacja w każdym zamkniętym miejscu ma ogromne znaczenie. Jej atuty są niezaprzeczalne. Zdecydowanie łatwiej jest zadbać o jakość powietrza wentylacji mechanicznej, bo ta przez cały rok zagwarantuje: usuwanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza zawierającego drobnoustroje, wirusy, bakterie; eliminowanie wdychania smogu; dbanie o jego wilgotność i parametry temperaturowe.
To te cele, które mają znacząco zwiększyć bezpieczeństwo dla zdrowia, komfort użytkowy i polepszyć samopoczucie w miejscu w którym przebywamy.

Firma HMI w siedzibą w Szczecinie oferuje kompleksową usługę instalacyjną obejmującą projekt, dostawę i montaż w zakresie systemów wentylacji mechanicznej, systemów grzewczych i hydraulicznych oraz systemów sanitarnych. Każdy nasz system jest zaprojektowany oraz przemyślany w taki sposób, aby zwiększyć efektywność w zakresie ogrzewania i chłodzenia, poprawiać parametry jakości powietrza, a także dbać o niskie koszty eksploatacji. 

Oferta firmy obejmuje: pompy ciepła powietrzne i gruntowe, wentylacje z odzyskiem ciepła (rekuperacja), kotłownie gazowe, ogrzewanie centralne, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie grzejnikowe, uzdatnianie wody, instalacje hydrauliczne, (woda użytkowa i kanalizacja), odkurzacze centralne, automatykę sterującą instalacjami.

Nasze fotografie z realizacji w zakresie rekuperacji | HMI🔴🔵 #Szczecin #rekuperacja dostępne tutaj:

GALERIA | REKUPERACJA