www.hmi.info.pl 🔴🔵

www.hmi.info.pl 🔴🔵

POMPY CIEPŁA | PRESTIŻ SZCZECIN

[artykuł PRESTIŻ Szczecin z 2019 roku „Mieszkaj i Urządzaj”]

link do źródła: Artykuł PRESTIŻ

Pompy ciepła rewolucja na rynku

Kotłownie gazowe, czy na paliwo stałe, powoli przechodzą do historii. Ich miejsce zastępują pompy ciepła, które są przyjazne środowisku i niezwykle oszczędne.

Okładka magazynu prestiż

ZOBACZ WIECEJ

Od 1 stycznia 2021 roku projektowane budynki czeka rewolucja. WT 2021 to określenie dotyczące nowych warunków technicznych stawianych nowym budynkom, które powstaną od 2021 roku. Dyskusje wokół tego zagadnienia związane są przede wszystkim ze znacznym obostrzeniem zaleceń ustawodawcy, dotyczących energooszczędności. Konsekwencją tych wytycznych będzie obowiązek inwestora w zakresie wyboru właściwych rozwiązań i technologii. Kolejnym efektem tych warunków będzie wpływ na wiele obszarów technicznych budowy i wykończenia domu. Wybór systemu grzewczego to jedna z największych rewolucji, jaka nas czeka. Nowoczesne instalacje w budowanych domach będą obligatoryjne, a wspomagać je będzie jednocześnie, dobrze zaizolowany termicznie budynek. Te zmiany mają korygować głośno ostatnio omawiane aspekty, takie jak jakość naszego środowiska naturalnego, stan powietrza oraz ekonomię użytkową budynku.  

Kto musi zwrócić uwagę na czekające nas zmiany?

Warunki związane z wprowadzeniem w życie przepisów WT 2021 dotyczą:

• inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku,

• każdego niezrealizowanego projektu (niedokończonych formalności) – stworzone według wymagań sprzed tej daty, będą musiały być dostosowane do nowych wytycznych,

• budynków rozbudowywanych oraz modernizowanych.

Wiele nowych projektów już teraz spełnia wymagania WT 2021, bowiem projektanci i dostawcy rozwiązań budowlanych starają się przygotować do nowych wymagań z wyprzedzeniem.

Co jest ważnym aspektem spełnienia WT 2021?

Urządzeniem doskonale wpisującym się w nowe przepisy jest pompa ciepła. Okazuje się, że już dzisiaj zainteresowanie taką formą ogrzewania jest ogromne. Budując dom, zdajemy sobie sprawę z tego, że pompy ciepła są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również charakteryzują się wysoką efektywnością. Dzięki temu spadają koszty ogrzewania domu.

Jakie typy pomp ciepła występują?

Z dostępnej oferty na rynku rozróżniamy pompy ciepła powietrzne i gruntowe. Typ wynika z dolnego źródła, a więc dolnym źródłem może być powietrze, grunt lub wody gruntowe. Powietrzne dzielimy na: monoblokową i split. Gruntowe dzielimy na te z dolnym źródłem, wykonane poprzez odwierty uzbrojone w sondy pionowo zanurzone w ziemi lub poziomo rozłożone przewody rurowe na określonej głębokości powierzchni działki. 

O czym trzeba wiedzieć planując montaż pompy ciepła?

Moc pompy ciepła dobierają biura projektowe lub wykwalifikowane firmy instalacyjne. Dobór mocy jest realizowany uwzględniając mnóstwo parametrów instalacji. Efekt doboru pompy ciepła musi gwarantować samodzielną pracę zimą do temperatur rzędu -7°C, czyli przez sporą część okresu grzewczego. Przy niższej temperaturze musi być wspomagana dodatkowym źródłem ciepła, na przykład pomocniczym podgrzewaczem elektrycznym lub kotłem gazowym. Należy pamiętać, że takich skrajnych okresów chłodu poniżej -10 stopni Celsjusza w Szczecinie, możemy się spodziewać od 2% do 3% dni w skali roku, czyli przez 10 dni. 

Co jest istotne dla gruntowej pompy ciepła?

Najważniejsze jest dobrze dobrane i wykonane dolne źródło. Moc dolnego źródła pomp ciepła gruntowych należy zaprojektować w oparciu o Dokumentację Projektu Robót Geologicznych dla odwiertów geologicznych, którą zgłaszamy do Starostwa Powiatowego celem legalizacji takiej instalacji dolnego źródła. Taką procedurę dla swoich klientów zawsze wykonuje firma HMI w Szczecinie. Dobrze zaprojektowany i wykonany system instalacji z pompą ciepła pozwala uzyskiwać od 3 do 5 razy więcej jednostek energii cieplnej w instalacji grzewczej niż ilość jednostek zużytego prądu. Dzięki temu, ostateczne koszty eksploatacji tego typu układów są uzasadnione ekonomicznie. Należy szczególnie podkreślić, że pompy ciepła współpracują najbardziej korzystnie z instalacją wodnego ogrzewania płaszczyznowego, w tym podłogowego i ściennego. Dla osiągnięcia prawidłowych efektów grzewczych i eksploatacji ekonomicznej należy odpowiednio zaprojektować i wykonać instalację ogrzewania podłogowego
w budynku. 

Czy stare budynki mogą mieć pompę ciepła?

Zainteresowanie pompami ciepła ogromnie wzrosło. System taki można zainstalować w istniejących, starszych budynkach. Wcześniej jednak należy zrobić inwentaryzację budynku. Być może trzeba będzie ponieść większe nakłady związane ze zmianą instalacji grzewczej (modernizacja centralnego ogrzewania) lub termomodernizację dla ścian zewnętrznych budynku i wymianę stolarki okiennej. 

– Bez spotkania, inwentaryzacji, analizy budynku i instalacji w budynku, bez wcześniejszych kalkulacji nie da się mówić o kosztach zakupu pomp ciepła – mówi Hubert Marzyński. – Zauważalna oszczędność, po ich prawidłowym doborze, zaprojektowaniu i montażu, jest ogromna. 

Czy jest coś jeszcze, co oferuje nam pompa ciepła?

Dzięki technologiom pomp ciepła, woda użytkowa również jest podgrzewana przez system. Możemy się cieszyć ciepłą wodą przez cały rok płacąc mniej, dzięki pompie ciepła, niż podgrzewając droższym systemem w bojlerze elektrycznym z grzałką.

Warto wiedzieć, że pompa ciepła jest również idealnym urządzeniem do chłodzenia budynku w okresie letnim. System grzewczy, wmontowany w budynku, służy również do dystrybucji chłodu. Dlatego warto skrupulatnie i prawidłowo zaplanować oraz wykonać system płaszczyznowy, który ma służyć do chłodzenia w budynku, aby uniknąć punktu rosy i skroplin na okładzinach. Z tymi zagadnieniami najmniejszego problemu nie mają odpowiednio doszkoleni i doświadczeni instalatorzy. Efekt chłodzenia budynku w gorące lato może nas pozytywnie zaskoczyć. Pozwala to uniknąć dodatkowych nakładów na kosztowne systemy klimatyzacji. 

Co jest źródłem zasilania pompy ciepła?

– Rzeczywiście, pompy ciepła, wymagają podłączenia urządzenia do energii elektrycznej. W zamian dostarczają kilkakrotnie więcej jednostek energii cieplnej, niż jakikolwiek system grzewczy dostępny na rynku. Wspomnianą energię możemy pozyskać również z systemów PV, czyli paneli fotowoltaicznych, powszechnie nazywanych fotowolatiką. Systemy z łatwością można ze sobą integrować – opowiada Hubert Marzyński, właściciel firmy HMI zajmującej się montażem opisywanych instalacji pomp ciepła. Pozyskujemy energię ze słońca, którą odbiera od nas operator energii elektrycznej. Jednocześnie konsumujemy tą energię. Bilans zużytej energii elektrycznej oraz wytworzonej energii przez system paneli fotowoltaicznych potrafi rocznie jeszcze bardziej zoptymalizować koszty związane z eksploatacją budynku.

O rozwiązaniu najlepiej już myśleć na etapie projektowania domu, gdyż zastosowanie pomp ciepła może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd naszej nieruchomości. Nie potrzebujemy bowiem komina spalinowego, czy wentylacyjnego na potrzeby kotłowni. Wentylację tych pomieszczeń możemy planować poprzez systemy wymuszonej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Oszczędzamy tym samym środki, które możemy wykorzystać w innym momencie budowy. Poprawia nam się również estetyka dachu – dopowiada pan Hubert. 

Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła?

Do oszacowania rocznych kosztów eksploatacji budynku przez pompę ciepła przyjmuje się wiele parametrów. Zakładając duże uproszczenie, że to jest nowy budynek, znajduje się w Szczecinie, spełnia WT 2021, ma powierzchnię około 150 m2 ogrzewaną ogrzewaniem płaszczyznowym, podłogowym, budynek wspomagany jest systemem wentylacji z rekuperacją, w budynku będą mieszkać 4 osoby i dla tylu osób będziemy zużywać ciepłą wodę użytkową, to szacunkowy koszt ogrzewania, przy stawce 60 groszy za 1 kWh wynosi:

  • dla pompy ciepła powietrznej około 2400 zł rocznie
  • dla pompy ciepła gruntowej około 1900 zł rocznie.

Te koszty można optymalizować – inwestując w system paneli fotowoltaicznych. System fotowoltaiczny o łącznej mocy około 4,5 kW paneli fotowoltaicznych w w/w okolicznościach powinien zaspokajać nas w zakresie pokrycia całkowicie kosztów ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Zalecamy pełne kalkulacje do konkretnych przypadków, ponieważ powyższe obliczenia są szacunkowe i nie obejmują szczegółowych danych analitycznych budynku, wytycznych, lokalizacji, które mogą dotyczyć Państwa potrzeb.

Czy jest coś jeszcze, co staje się niezbędne przy budowie domu w ramach WT 2021?

W zastępstwie kominom wentylacyjnym służy system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem. Gwarantuje nam, jako stały element wyposażenia budynku, niskie koszty eksploatacyjne, a jednocześnie wysoki komfort użytkowy budynku. Centrale wentylacyjne z rekuperacją dbają nie tylko o jakość powietrza, wilgotność powietrza, ale również odzyskują energię z ciepła w domu. Powietrze, kanałami wentylacyjnymi, dostarczane jest do pokoi, a z innych pomieszczeń brudnych, czyli z łazienek, kuchni, toalet, wiatrołapu i garderoby jest usuwane. 

Każda wentylacja mechaniczna posiada centralę wentylacyjną wyposażoną w filtry powietrza, wentylatory, czujniki temperatur i wilgotności, rekuperator (wymiennik ciepła), czerpnię, wyrzutnię wraz z kanałami nawiewnymi i wyciągowymi. Cały system musi spełniać warunki techniczne i niezbędny jest do tego projekt z właściwie zaplanowanymi anemostatami nawiewnymi i wywiewnymi, które mają za zadanie bilansować dystrybucję powietrza. Jednocześnie warto dobrać tak anemostaty, aby mogły również prezentować się bardzo estetycznie. 

Jak działa taka wentylacja z rekuperacją? 

Świeże powietrze, ale zanieczyszczone w sezonie grzewczym np. smogiem, dostaje się czerpnią powietrza i trafia na filtr wstępny, który zatrzymuje zanieczyszczenia z zewnątrz – zanim jeszcze trafi do pomieszczeń. Następnie świeże powietrze z zewnątrz, trafia na rekuperator (wymiennik ciepła) i tam jest podgrzewane dzięki wymianie parametrów temperatur z powietrza mechanicznie usuwanego z ogrzanych pomieszczeń. To usuwane ma wyższą temperaturę – taką, jak ma ogrzewane pomieszczenie. Ten proces powoduje, że przy niskich temperaturach na zewnątrz do pomieszczenia nie dostaje się już to chłodne powietrze o tej niskiej temperaturze zewnętrznej, tylko świeże, podgrzane na wstępie nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Ważne, że dostajemy powietrze bez zanieczyszczeń i wstępnie podgrzane poprzez wymiennik ciepła, generujący odzysk tego ciepła. Taki system gwarantuje: właściwą higienę czystego powietrza, poprawną wilgotność oraz niższe koszty ogrzewania dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza. Unikamy też insektów, których w Szczecinie było sporo. 

Zimą potrzebujemy ciepła, latem chłodu. Tutaj w wentylacji również możemy liczyć na opisywane wcześniej pompy ciepła w ramach chłodzenia pasywnego. Możemy rozważyć, czy warto rezygnować z klimatyzacji, ponieważ mając pompę ciepła i system wentylacji mechanicznej oba systemy mogą wzajemnie się integrować do chłodzenia budynku. 

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?

  • pompa ciepła to system grzewczy przyszłości
  • jest jedną z najbardziej niezawodnych technologii grzewczych (żywotność sprężarki to ok. 20-25 lat)
  • funkcjonuje bez palnego paliwa w budynku
  • nie emituje szkodliwych spalin w budynku
  • to bezpieczeństwo dostawy energii elektrycznej od operatora
  • może być alternatywnie zasilana odpowiednio dobranym agregatem prądotwórczym w przypadku awarii zasilania po stronie operatora
  • obniża koszty ogrzewania
  • o opłacalna inwestycja (amortyzuje się szybko w stosunku do ogrzewania propanem, olejem opałowym)
  • to opłacalna inwestycja w Twoją emeryturę (niższe koszty eksploatacji budynku)
  • to idealne źródło ciepła w połączeniu z fotowoltaiką odzyskującą energię elektryczną ze Słońca
  • podnosi wartość rynkową budynku, w którym jest zamontowana
  • nie wymaga pomieszczenia kotłowni i nie wymaga dużo miejsca zabudowy
  • nie wymaga wykonania pomiarów spalin
  • pompa ciepła nie wymaga podłączenia komina
  • jest urządzeniem bezobsługowym (nie potrzebne są przeglądy serwisowe instalacji na paliwa gazowe lub paliwa stałe)
  • jest cicha w trakcie eksploatacji
  • jest niezwykle prosta w obsłudze
  • nie wymaga przyłącza gazu lub składu opału
  • tanio i efektywnie chłodzi pomieszczenia, stosując odpowiednio rozbudowane systemy
  • pompa ciepła obniża emisję CO2, zużycie energii pierwotnej
  • pompa ciepła korzysta z dużego udziału energii odnawialnej

To urządzenia bezobsługowe. Decyduje się na nie ponad połowa naszych klientów. Mniej osób na pompy ciepła gruntowe, do których dodatkowo należy przygotować projekt dolnego źródła i doliczyć koszty prac ziemnych. Każdą naszą pompą ciepła sterujemy z poziomu aplikacji w smartfonie przez Internet. W doborze systemu grzewczego przyszłości i systemu wentylacyjnego jest w stanie pomóc firma HMI z siedzibą w Szczecinie.